Home Bitcoin Çinli Yetkili: Bu Kripto Paralar İçin Tam Bir Yasak!

Çinli Yetkili: Bu Kripto Paralar İçin Tam Bir Yasak!

Çinli Yetkili: Bu Kripto Paralar İçin Tam Bir Yasak!

Bu yılın Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Bitcoin fiyatı tam bir düşüş yaşadı. Çin’in düzenleyici politikaları benimseyeceğini açıklaması, bu düşüşün büyük bir etkeni. Dün, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz ülkenin Twitter’ı olarak görülen Weibo, kripto paralar ile ilgili birkaç kullanıcının hesabını engelledi. Ayrıca Çinli bir yetkili, bunun kripto para birimleri üzerinde tam bir yasak olduğunu söyledi.

Çin’de kripto paralar üzerinde tam bir yasak var mı?

Bu yılın başından beri Bitcoin fiyatı yükseliyor ve hatta bazı uzmanlara göre “aşırı ısınmış” gibi belirti gösteriyordu. Düzeltmenin bir zorunluluk olduğunu, fiyatın gerçekten “balon” olduğunu söyleyenler de olmuştu. Ülkedeki kilit finansal kurumların denetçisi Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu’nun bir yetkilisi olan Chen Weigang’a göre, belki de bu yüzden kripto para birimlerine tamamen bir yasak uygulanıyor. Weigang, kripto para kısıtlamalarına yönelik şunları söyledi:

“Bu, tam bir yasak. Hatta Bitcoin dahil kripto para borsaları üç yıldan fazla bir süre önce yasaklandı ve şu anda ülkede faaliyette borsa yok.”

Yetkili, Bitcoin’e karşı olumsuz tutum sergiliyordu

Yasak, 4 Eylül 2017’de Merkez Bankası ve diğer yedi bakanlık tarafından ortaklaşa yayınlanan ve kripto para ticaretinin açıkça yasaklandığı “Token Sorunlarının Fonlama Risklerinin Önlenmesine İlişkin Bildirim” ile faaliyete geçmişti. Yaklaşık bir yıl sonra, Temmuz 2018’de merkez bankası, arama listesinde listelenen 88 kripto para alım satım platformunun esasen risksiz bir çıkış elde ettiğini açıkladı. Yuan’a karşı işlem gören Bitcoin’in, bir kripto balonundan kaçındığı belirtilmişti.

Ayrıca, Weigang’ın kriptoya karşı olumsuz bir tutumu olduğunu belirtmek gerekir. Yetkili, tüm büyük kripto madencilik şirketlerini durdurmak gerektiğini söylemişti. Ayrıca, daha önce, Bitcoin’in “lale balonundan bile daha kötü” olduğunu ifade etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.