Home Bitcoin Dünya Altın Konseyi’nden Kritik Rakam: Yüzde 21 Net Altın Alıcısı!

Dünya Altın Konseyi’nden Kritik Rakam: Yüzde 21 Net Altın Alıcısı!

Dünya Altın Konseyi’nden Kritik Rakam: Yüzde 21 Net Altın Alıcısı!

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) son araştırmasına göre, merkez bankaları rezervlerinde altın önemli bir rol oynamaya devam edecek. Son verilere göre, merkez bankalarının %21’inin bu yıl sarı metal alması bekleniyor.

Dünya Altın Konseyi: Merkez bankalarının %21’inin bu yıl altın alması bekleniyor!

Salı günü Dünya Altın Konseyi (WGC), merkez bankalarının %21’inin altın rezervlerini 2020’den nispeten değişmeden gelecek yıl içinde artırmayı beklediğini gösteren dördüncü yıllık Merkez Bankası Sarı Metal Anketi’nin sonuçlarını yayınladı. Anket ayrıca, hiçbir merkez bankasının geçen yılki ankete göre %4’lük düşüşle bu yıl sarı metal satmayı beklemediğini belirtiyor. WGC’nin anketinde 2020’de 51 olan merkez bankası sayısı bu yıl rekor bir sayıyla 56’ya yükseldi. WGC konuya yönelik şunları söylüyor:

Bu yılki anket, merkez bankaları arasında altın’a olan önemli ilgiyi vurgulamaya devam ederken, COVID-19 salgını zemininde likit, ilişkisiz varlıkları bir rezerv portföyünde tutmanın öneminin altını çiziyor. Enflasyon ayrıca bir yatırım düşüncesi olarak yeniden ortaya çıktı ve merkez bankalarını bilgilendirebilir. Merkez bankalarının, önceki on yılınkinden biraz daha düşük hacimlerde olsa da net sarı metal alıcıları olmaya devam edeceğine inanıyoruz.

WGC: Merkez bankaları net sarı metal alıcısı olmaya devam edecek!

Bazı merkez bankaları bu yıl altın rezervlerini artırmaya çalışsa da WGC, yanıtların yetkililerin holdinglerdeki küresel eğilimden emin olmadıklarını gösterdiğini belirtti. WGC, ankete katılanların %52’sinin küresel merkez bankası altın varlıklarının önümüzdeki yıl büyüyeceğine inandığını söylüyor.

Merkez bankalarının net altın alıcısı olmaya devam etmesi beklenirken WGC, satın almanın arkasındaki motivasyonun bu yıl değiştiğini vurguluyor. Altın’ın kriz sırasında gösterdiği performans, ankete katılanların %79’u arasında altın’ı tutmanın en önemli nedeni oldu. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, WGC’a göre, merkez bankalarının altın’ı tutmasının diğer nedenleri arasında uzun vadeli değeri ve portföy çeşitlendiricisi rolü yer alıyor. Analistler, konuya yönelik şunları söylüyor:

Bu faktör, 2019’da dördüncü ve 2020’de ikinci sırayı aldıktan sonra en üst noktaya tırmandı. Bu, merkez bankalarının krizi hafifletmeye verdiği artan önemi ve altın’ın pandemi sırasındaki güçlü performansına potansiyel bir selam vermedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.