Home Bitcoin Türk Altın Uzmanından ONS ve Gram Altın Tahmini: Ekim’e Kadar Bu Seviyeler!

Türk Altın Uzmanından ONS ve Gram Altın Tahmini: Ekim’e Kadar Bu Seviyeler!

Türk Altın Uzmanından ONS ve Gram Altın Tahmini: Ekim’e Kadar Bu Seviyeler!

Ons altın haftaya 1.890 dolar civarından başlayıp 1.882 civarına kadar gerilemişti. Ardından yine 1.900 dolar seviyesinin üzerine çıkan altın için yatırımcıların gözü ABD’deki enflasyon verilerinde olmaya devam ediyor. Gram altın bugün ise 524 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu sırada, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altının ons ve gram fiyatlarının yönüne ilişkin tahminlerini açıkladı.

Mehmet Ali Yıldırımtürk: Gram altın kısa vadede 515 lirayı görebilir

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Yıldırımtürk de ABD verilerinin önemini vurguladı ve değerli metal fiyatının yönünü etkileyeceğini belirtti. Yıldırımtürk, gram altın için kısa vadeli fiyat tahminini paylaştı ve piyasadaki düşüşlerle 520 liranın, belki 515 liranın da görülebileceğini söyledi. Yükselişte 540 liranın görülebileceğini belirten uzman isim, Eylül-Ekim ayları için sevindirici tahminini paylaştı ve “Gram altın 600-650 liraya doğru toparlanabilir,” ifadelerini kullandı.

Yıldırımtürk, altının ons fiyatına yönelik tahminlerinde Fed’in faiz toplantısına dikkat çekti. Fed Başkanı Powell’ın faizin artmayacağını açıklaması durumunda ons altının önümüzdeki hafta 1.950 dolara kadar yükselebileceğini söyledi. Fed’in faizi artırması durumunda “altın baskılanmaya devam edebilir,” dedi. Ayrıca ons altın için de Eylül-Ekim tahminlerini açıkladı ve 2.000-2.150 doların görülebileceğini vurguladı.

Yatırımcılar, kripto paralardan altın’a geçiyor

Tahminlerinin yanı sıra Yıldırımtürk, altının 2021’in ilk çeyreğindeki fiyat hareketlerinde kripto para birimlerinin etkili olduğuna dikkat çekti. İlk çeyrekte ilginin kripto para birimlerinde olmasından dolayı altın fiyatında çeşitli zayıflıkların görüldüğünü belirtti ve ikinci çeyreğin başlarında kripto piyasasında ortaya çıkan tedirginlikler dolayısıyla oradan çıkan paranın altın piyasasına girdiğinden bahsetti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD’nin dev bankası JP Morgan’ın analistleri de yatırımlardaki bu yön değişikliğine dikkat çekmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.